آیت‌الله خاتمی در نماز جمعه تهران:

ایران حامی تمامیت ارضی عراق است/ شیطنت در ژن دولتمردان آمریکایی است

سرویس: سیاسیکد خبر: 15639|14:44 - 1393/12/22
نسخه چاپی
ایران حامی تمامیت ارضی عراق است/ شیطنت در ژن دولتمردان آمریکایی است
امام جمعه موقت امروز تهران با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران حامی تمامیت ارضی عراق است، گفت: کمک‌های ایران به عراق برای ناکام گذاشتن دشمنان در تجزیه این کشور است.

به گزارش خبرنگار دیوانگاه،آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری و خطیب موقت نماز جمعه امروز تهران در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت با تبریک به ارتش و نیروهای مردمی عراق به خاطر پیشروی در صلاح‌الدین و تکریت اظهار داشت: امیدوارم خداوند به مردم و ارتش عراق صبر عطا کند تا زمانی که ریشه داعش از این کشور به کلی نابود شود و مطمئن باشند که خداوند به آنان کمک خواهد کرد.

 

خطیب نماز جمعه تهران افزود: ایران اسلامی دولتی است که در عرصه مبارزه با تروریست‌ها آنگاه که دولت‌های مستکبر ذره‌ای به عراق کمک نکردند، در عرصه مستشاری و دیگر عرصه‌ها به میدان آمد و به عراق کمک کرد.

 

وی تصریح کرد: ایران حامی تمامیت ارضی عراق است و کمک‌های ایران به این کشور برای این است که دشمنان را در تجزیه عراق ناکام بگذارد، ما نه تنها مرزهای عراق را به رسمیت می شناسیم بلکه مرزهای همه جهان و مرزهای بین المللی را محترم می‌شناسیم و فقط یک رژیم را زیر این آسمان رژیم جعلی، اشغالگر و غاصب می‌دانیم که آن هم نظام صهیونیستی اسرائیل است.

 

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر همین اساس یادآور شد: برادران عراقی ما بدانند که جمهوری اسلامی ایران همراه آنان است برای ساختن عراقی سرافراز و سربلند تا عراق بتواند در برابر همه توطئه‌های دشمنان مقاوم باشد و ایستادگی کند.

 

وی با اشاره به 24 اسفند سال 63 که منافقان مکار صدام جنایتکار اقدام به بمب‌گزاری در نماز جمعه تهران کردند گفت: در آن روز که مقام معظم رهبری خطیب نماز جمعه بودند، در اثر انفجار بمب 14 نفر از نمازگزاران به شهادت رسیدند و 68 نفر نیز مجروح شدند.

 

آیت‌الله خاتمی همچنین مرحوم مرتضایی‌فر آن زمان دست آقا را از تریبون کنار کشیدند ولی این خطیب شجاعانه پشت تریبون آمد و آن روز استقامت شما مردم تهران مایه مباهات شد، تکه‌های بدن عزیزانی که به شهادت رسیدند روی درخت‌ها و دیوارهای دانشگاه تهران دیده می‌شد و شما مردم با عزاداری شعار «حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست» سر دادید، آن خطیب گرانقدر که امروز زعامت ایران اسلامی و راهنمایی جهان تشیع را برعهده دارد زینت خطابه جمعه شد.

 

وی با اشاره به روز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و لزوم بزرگداشت شهدا، گفت: روز بزرگداشت شهیدان روز بیعت با آنان است و کسانی که در هر عرصه‌ای اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به این کشور خیانت می‌کنند بدانند که بی‌تردید به خون شهدا خیانت کردند، از سنت‌های حسنه ملت عزیز ایران برپایی یادواره‌های شهداست که باید هرچه باشکوه‌تر برپا شود و در این یادواره‌ها هم بایستی از آرمان شهیدان گفته شود.

 

خطیب موقت نماز جمعه امروز تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: مقام معظم رهبری تیم مذاکره‌کننده را تایید کردند و امین خواندند لکن گفتند که نگرانند چون ما با یکسری افراد درست و حسابی طرف نیستیم بلکه ما با یکسری حقه‌باز طرفیم، با یکسری افراد مکار طرفیم، آنان پیروز شوند هیچ اصلی را نمی‌شناسند و پیمان سرشان نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: روز گذشته اوباما بار دیگر تحریم های 20 ساله ایران را تمدید کرد، معنای این اقدام آن است که این افراد اصلا به اخلاق سیاسی پایبند نیستند، ما نمی‌دانیم آینده این مذاکرات چه می‌شود اما می‌خواهم به صراحت به ملت ایران بگویم که تاکنون در مذاکرات هسته‌ای این ملت بزرگ ایران بوده که پیروز شده است،‌ در این مذاکرات که بیش از یک سال به طول انجامیده، این شما مردم ایران هستید که چهره پیمان‌شکنانه و مکار آمریکا را به دنیا نشان دادید.

 

آیت‌الله خاتمی در ادامه یادآور شد: متاسفانه عده‌ای در داخل کشور به دنبال بزک کردن چهره آمریکا هستند، می‌خواهند آمریکا را چهره‌ای صلح‌طلب نشان دهند اما شما مردم بزرگ ایران در مذاکرات هسته‌ای نشان دادید که این چنین نیست، آنان همان دست‌های چدنی هستند که با مخمل پوشانده شده است، عده‌ای در داخل کشور می‌گفتند برخی مدام بهانه به دست آمریکایی‌ها می‌دهند، حالا که طی یک سال گذشته به دست آمریکایی‌ها بهانه ندادید اما این مدت نشان داد که شیطنت در ژن دولتمردان آمریکا نهفته است.