امام جمعه هرسین:

انقلاب اسلامی ایران به دلیل دارا بودن محتوای دینی، مولود مسجد است

سرویس: اخبار هرسینکد خبر: 31460|17:14 - 1402/05/30
نسخه چاپی
انقلاب اسلامی ایران به دلیل دارا بودن محتوای دینی، مولود مسجد است
امام جمعه هرسین در مراسم روزجهانی مسجد گفت: انقلاب اسلامی ایران نیز به دلیل دارا بودن محتوای دینی، مولود مسجد است و تداوم آن نیز در محوریت قرار دادن مساجد بعنوان کانون بصیرت افزایی و جهاد تبیین است.

به گزارش دیوانگاه ،حجت الاسلام رضایی در مراسم روزجهانی مسجد در سخنانی اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(ص) پس از بعثت، تعریف جدیدی از پایبندی به شریعت بیان فرمود و جامعۀ نوینی را بر اساس شریعت مقدس اسلام بنیان‌گذاری کرد و محوریت فعالیت ها را مسجد قرار داد. 

 

امام جمعه هرسین افزود: آنحضرت، آمیختگی دین و سیاست، دنیا و آخرت، مردم‎داری با خدامحوری را در یک مکان مقدس به نام مسجد بنیان نهاد و مسجد را محلی جهت تعامل مردم، محبت، مودت، انس و اخوت مواسات و همدلی در بین مسلمانان قرارداد.. 

 

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس مسجد نه تنها به سبک زندگی مردم معنا بخشید، بلکه نقش عمیقی در عرصه‌های مختلف ایفا کرد و ایمان و اخلاص و ایثار را در خدمت به جامعه و توسعۀ سیاسی و اسلامی به‎کار گرفت. لذا انقلاب اسلامی ایران نیز به دلیل دارا بودن محتوای دینی،  مولود مسجد است و تداوم آن نیز در محوریت قرار دادن مساجد بعنوان کانون بصیرت افزایی و جهاد تبیین است.

 

حجت الاسلام رضایی در ادامه اظهار داشت: مسجد در صدر اسلام به عنوان اولین و مهمترین نهاد اجتماعی دارای نقش و کارکردهای متعددی بود، به گونه ای که علاوه بر مکانی برای عبادت؛ فعالیت های آموزشی، نظامی و سیاسی، اجتماعی،  فرهنگی  و حتی محل رجوع عموم و نیز خدمت رسانی در آن جریان داشت. 

 

امام جمعه هرسین افزود: این میراث عظیم در طول زمان فراز و نشیب‌های فراوانی به خود دیده است اما متاسفانه در عصر کنونی تا حدود زیادی مورد غفلت و کم توجهی قرار گرفته است بگونه‌ای که منجر به برداشتی بسیار ناقص و محدود و چه بسا تک بعدی به زعم عده‌ای از مفهوم مسجد شده و جایگاه آن در حد نماز خانه تقلیل یافته است، در حالی که مطابق تعالیم دینی مسجد پويا و فعال، بازویی توانمند و کارآمد در راستای تحقق اهداف والای اسلام در جامعه به شمار می رود..

 

وی تصریح کرد: با مطالعه اجمالی تاریخ صدر اسلام بخوبی در می‎یابیم که مسجد در عصر رسول خدا(ص) فقط محلی برای عبادت، اعتکاف، اقامۀ نماز جماعت و سخنرانی نبود؛ بلکه فعالیت های اجتماعی نیز در آن صورت می‎گرفت.

 

حجت الاسلام رضایی در اظهار داشت:  مواردی چون مدیریت تنش‎های اجتماعی، حل اختلافات مردمی و خانوادگی، ارتقاء آگاهی‎‎های سیاسی در سطح جامعه، مقابله با تهاجم فرهنگی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، جذب جوانان و سایر آحاد جامعه به مسجد، تنها بخشی از کارکرد ها و فعالیت های اجتماعی مساجد است که متأسفانه برخی از مساجد در عصر حاضر از این امور مهم دور مانده و این کارکرد خود را از دست داده‎اند.

 

امام جمعه هرسین افزود: در دوران دفاع مقدس، مساجد محل ثبت نام رزمندگان و اعزام به جبهه های جنگ بود و شهدا به مساجد توجه خاصی داشتند. 

 

وی خاطرنشان کرد: بنابراین مسجد در تراز انقلاب اسلامی می تواند نقش برجسته ای در اصلاح سبک زندگی خانواده ها و بصیرت دهی و ترسیم مسير بندگی خالصانه داشته باشد.