هشدار اداره دامپزشکی هرسین درباره شیوع بیماری تب کریمه کنگو

سرویس: اخبار هرسینکد خبر: 31391|08:27 - 1402/04/06
نسخه چاپی
هشدار اداره دامپزشکی هرسین درباره شیوع بیماری تب کریمه کنگو
اداره دامپزشکی شهرستان هرسین نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد و از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی در خصوص این بیماری را رعایت کنند.

وحید دامود رئیس این اداره دامپزشکی شهرستان هرسین در خصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو در گفتگو با  دیوانگاه اظهار داشت: بنابر اعلام وزارت بهداشت و درمان ۱۸ نفر از هموطنان عزیز به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که متاسفانه یک نفر فوت شده است.

 

 وی افزود: تب کریمه کنگو بیماری مشترک بین انسان و دام است که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد.

 

رئیس اداره دامپزشکی هرسین تصریح کرد: : این بیماری با رعایت اصول بهداشتی مذکور شامل حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام‌ها و سمپاشی و ضدعفونی اماکن دامی طبق نظر دامپزشکی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس غشا‌های مخاطی بدن (نظیر چشم و دهان) با ترشحات و خون دام آلوده، خودداری از کشتار دام در محل‌های غیرمجاز، تهیه گوشت مورد نیاز از محل‌های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی، نگهداری گوشت تازه دام به صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲ تا ۴ درجه سانتیگراد (دمای یخچال)، روش‌های حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان (پوشیدن دستکش، لباس بلند، چکمه، ماسک و عینک)، اجتناب از خوردن جگر خام و نیم پخته و ... قابل کنترل است.

 

دامود با بیان اینکه این ویروس در برابر حرارت حساس است بنابراین پختن گوشت باعث از بین رفتن آن می‌شود. اظهار داشت:  در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی دردامداران  و افراد مرتبط با دام با بروز علائم بیماری، سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.