تجاوز عربستان به یمن متوقف شد

سرویس: اخبار هرسینکد خبر: 15968|23:32 - 1394/02/01
نسخه چاپی
تجاوز عربستان به یمن متوقف شد
ائتلاف عربستان از توقف عملیات تجاوزکارانه خود به یمن خبر داد.

به گزارش خبرنگار دیوانگاهبه نقل ازالعالم،عربستان سعودی شامگاه سه شنبه اعلام کرد که عملیات موسوم به "توفان قاطعیت" علیه یمن را متوقف کرد.
عربستان مدعی شد که دلیل توقف این عملیات، "تحقق اهداف" تعیین شده است.

ائتلاف عربستان همچنین اعلام کرد که عملیات جدیدی را تحت عنوان "بازگرداندن امید" آغاز می کند.

سخنگوی نظامی ائتلاف عربستان همچنین مدعی شد که عملیات توفان قاطعیت با درخواست دولت یمن آغاز و متوقف شد.

عربستان سعودی در آغاز این عملیات برای توجیه حملات هوایی به مناطق مسکونی یمن، ادعا کرده بود که به درخواست "عبد ربه منصور هادی" رئیس جمهور مستعفی یمن، این حملات را آغاز کرده است. هادی که دوران ریاست جمهوری موقت وی تمام شده بود، پیش از آغاز این حملات استعفا کرد و به ریاض گریخت.

اعلام توقف عملیات "توفان قاطعیت" درحالی است که چند ساعت پیش "متعب بن عبدالله" وزیر گارد ملی عربستان از فرمان "سلمان بن عبدالعزیز" پادشاه این کشور برای مشارکت نیروهای گارد ملی در این عملیات خبرداده و از این موضوع ابراز خرسندی کرده بود.
تجاوز جنگنده‌های ائتلاف عربستان به مناطق مختلف یمن که از 26 مارس آغاز شده بود، شمار قابل توجهی کشته و مجروح برجا گذاشت.
گزارشهای بین المللی حاکی است که در این حملات تجاوزکارانه حدود 950 نفر کشته و سه هزار و 500 نفر مجروح شده اند.
این آمار شامل قربانیانی که اجساد آنان به بیمارستانها نرسیده است، نمی شود.

از سوی دیگر منابع یمنی اعلام کردند که طی حملات 2 روز گذشته جنگنده های ائتلاف عربستان به مناطق مختلف این کشور، 98 نفر کشته و 946 نفر مجروح شدند.
در حمله دیروز به صنعا، حدود 50 تن کشته شدند.
وزارت دفاع یمن همچنین از کشته شدن 14 نفر در جریان بمباران یک بازار و یک شهرک مسکونی در منطقه "حرض" در شمال یمن خبر داد.

به دلیل هدف قرار گرفتن مناطق مسکونی و تأسیسات شهری و زیرساختها در این حملات تجاوزکارانه، شمار قابل توجهی از این قربانیان زن و یا کودک هستند.

* پیش بینی معاون وزیر خارجه کشورمان درباره توقف جنگ علیه یمن

ادعای عربستان مبنی بر توقف حملات نظامی به یمن به دلیل "تحقق اهداف"، در حالی است که "حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی - آفریقایی وزیر خارجه کشورمان بعد از ظهر امروز پیش بینی کرده بود که "حملات نظامی عربستان سعودی به یمن در ساعات آینده متوقف شود ".
خبرگزاری صدا و سیما در همین رابطه تأکید کرد که " امیر عبداللهیان"  در آغاز  نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه ایران ،‌سوئیس و سوریه اظهار داشت: "تحولات یمن یکی از موضوعاتی است که دستگاه دیپلماسی کشورمان به آن توجه دارد و خوش بین هستیم که در ساعات آینده در پیرو مجموع تلاش هایی که شده است شاهد توقف حملات نظامی به یمن باشیم ."
وی اضافه کرد : ما خوشبینیم که در ساعات آینده شاهد آن باشیم که گروه های مختلف یمنی بر سر میز مذاکره گرد آیند و برای تقویت روند سیاسی در این کشور تلاش کنند .
امیرعبداللهیان در پایان ابراز امیدواری کرد خوش بینی در خصوص توقف حملات نظامی به یمن در ساعات آینده به نتایج روشن و مشخصی برسد .

    نظر شما

    دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد