گزارش ویژه :

هشدار درباره پنهان ماندن توافقات لوزان

سرویس: سیاسیکد خبر: 15783|19:20 - 1394/01/11
نسخه چاپی
 هشدار درباره پنهان ماندن توافقات لوزان
همزمان با آشکار شدن نشانه هایی در رابطه با به نتیجه رسیدن مذاکرات لوزان در میان کارشناسان ایرانی نگرانی هایی در رابطه با نحوه اعلام نتایج آن بروز کرده است.

به گزارش خبرنگار دیوانگاهبه نقل از ایران هسته ای همزمان با آشکار شدن نشانه هایی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات لوزان، در میان کارشناسان ایرانی، نگرانی هایی درباره نحوه اعلام نتایج آن بروز کرده است.
منابع غربی از جمله روزنامه نیویورک تایمز امروز اعلام کرده اند یکی از مسائلی که دو طرف درباره آن اختلاف دارند نحوه اعلام نتیجه مذاکرات است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس هم  گفته است دو طرف پس از صدور یک بیانیه مطبوعاتی وارد فاز جدید مذاکرات خواهند شد.
ظاهرا تیم ایرانی معتقد است باید به صدور یک بیانیه اکتفا کرده و از انتشار جزئیات خودداری کرد ولی امریکایی ها می گویند جزئیات باید در قالب یک سند رسمی تعهد آور منتشر شود.
تیم ایرانی نگران است که انتشار اصول توافق که دربرگیرنده تعهدات بلند مدت ایران در قالب یک جدول زمانی درباره همه مسائل مورد مذاکره است، آن را در داخل متهم به توافق دو مرحله ای بکند که پیش تر توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی منع شده است.
از سوی دیگر، امریکایی ها می گویند برای بازداشتن کنگره از دست زدن به هرگونه اقدام خرابکارانه به یک تعهد رسمی از سوی ایران نیاز دارند.
کارشناسان در تهران هشدار می دهند به نتیجه رسیدن مذاکرات لوزان و انتقال به فاز مذاکره درباره جزئیات، حتما باید با انتشار کامل مفاد توافق سیاسی انجام شده روی چارچوب باشد.
یک کارشناس ارشد مرتبط با  موضوع به «ایران هسته ای» گفت: «اگر امشب شنیدید که مذاکرات تمدید شده یا مذاکرات آنطور که آسوشیتدپرس گزارش داده به فاز گفت وگو درباره جزئیات منتقل شده، شک نکنید که توافق سیاسی حاصل شده است. بدون توافق سیاسی چنین انتقالی غیر ممکن است و اگر توافق سیاسی حاصل شد باید متن آن به طور کامل منتشر شود».
وی ادامه داد: «آنچه امشب حاصل خواهد شد –اگر چنین اتفاقی رخ بدهد- همان توافق نهایی است. بازی با کلمات مشکلی را حل نمی کند. فرقی نمی کند نام آن را توافق، تفاهم یا بیانیه بگذارند. فرقی نمی کند که یک متن کتوب رسما امضا شود یا شفاها در قالب یک بیانیه اعلام شود. مهم این است که تکلیف همه مسائل مورد اختلاف در این توافق روشن شده و ایران بدون اینکه امکان تجدید نظر داشته باشد، به آن متعهد شده است. آنچه هم که در فاز بعدی مذاکرات رخ می دهد مذاکره برای تبدیل این اصول به پیوست های اجرایی تفصیلی است. تیم مذاکره کننده باید متن کامل و مشروح آنچه را که توافق می کند منتشر کند».
وی تاکید کرد این توافقات باید منتشر شود تا بتوان درباره انطباق آن با خطوط قرمز خصوصا در حوزه تحریم ها داوری کرد.
این هشدار را به این سبب باید جدی تلقی کرد که ممکن است تداوم مذاکره درباره جزئیات و پیوست های اجرایی به عنوان توجیهی برای محرمانه نگه داشتن توافقات لوزان مورد استفاده قرار گیرد.
کارشناسان می گویند درست است که توافق نهایی به صورت کامل در پایان ماه ژوئن تدوین خواهد شد، ولی آن توافق در واقع صورت بسط یافته توافق لوزان خواهد بود و بنابراین توافق اصلی همان است که احتمالا در لوزان امضا می شود.